Amatör Oyuncuların Ustalaşma Süreci

Her meslekte olduğu gibi oyunculukta da yükselme eğitim ve oyuncunun kendini geliştirmesi ile oluyor. Oyuncun yükselişini ya da düşüşünü izleyici belirliyor. Kendini oyunculukta geliştiren ve ilerleten oyuncular bunu rolleriyle ve rollerine verdikleri önemle izleyiciye o geçişi sağlıyor. Yapımcılar da bu durumu değerlendirmek ve projelerini gündemde tutmak için sevilen beğenilen oyuncular ile çalışmayı tercih ediyor.  Ayrıca yapımcılar bu durumu hem sektöre yeni yüz ve yetenek katmak hem de izleyicinin ilgisini toplamak için de cast oyuncu ajanslarından yardım alıyor. Cast ajansı için bu durum oyuncu kitlesini arttırmak ve yeni oyuncuları değerlendirme ile yetenekli oyunculara fırsat sunuyor. Oyuncu adaylarının yeteneklerini fark etmeleri ile cast ajanslarına başvurmaları geleceklerine atacakları ilk adım oluyor. Ajanslar aracılığı ile yeteneklerinin doğru yönde ilerlemesi oyuncuya katkı sağlıyor. Yapımcılar tarafından seçilen oyuncular tecrübe ve yeteneklerine göre rol dağılımında bulunuyor. Her role kendini bağdaştıran ve rolüne kendinden bir şeyler katarak rolün izleyici tarafından sevilmesini sağlamak oyuncuların yapımcılar tarafından da takdir ediliyor.

Her başarılı oyuncun hedefi olduğu gibi oyuncu adaylarının da hedefi sektörde yer edinmek, örnek tavırları ile gündemde kalmak ve bu alanda ilerlemektir. Fakat her meslekte olduğu zorluk oyunculukta da vardır. Çoğalan dizi film oyunculuğu ile rakiplerinde çoğalması oyuncu adaylarının işini zorlaştırmıştır. Bu yüzden hem sağlam adım atmak hem de en fazla tecrübe ile ilerlemek oyuncu adayların bilmesi gereken temel unsurlardandır.

Mesleğe en alttan başlayarak yükselmek usta çırak ilişkisine benzer. Küçük rollerde oynamayı fırsata çevirerek aynı ortamlarda bulunduğu başarılı oyuncuları izlemek ve bir şeyler öğrenmek en etkili eğitimdir.

Oyunculukta Ustalaşma

Adından usta oyuncu diye söz ettirmek kısa süreli bir dönem değildir. Uzun bir yolla yapılan ustalaşmış oyunculuk ancak sabır ve çok çalışma ile gerçekleşir. Nasıl ki çırak her işi yaparak en iyi ustalar oluyorlar. Oyuncu adayları da her rolde bulunarak usta oyuncu haline gelirler. Rol ayrımı yapmadan yan oyuncu ya da figüran oyuncu olarak başlamayı avantaja çevirmek oyuncunun geleceği açısından önemlidir.