Cast Ajanslarında Çocuk Oyuncu ve Verilebilecek Roller

Cast ajansları her yaştan oyuncuyu bulunduran ajans türlerindendir. Gerekli aşamalardan geçtikten sonra kişiler bu ajanların bünyelerinde yer alma şansı elde etmektedir.

Çocuk oyuncular cast ajanslarının bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Bir çocuğun ajansa kaydı mutlaka ebeveynleri eşliğinde gerçekleştirilmektir. Bu durumun aksi kabul edilemez. Çocukların cast ajanslarına kaydının da ilk aşaması ajanların internet sitelerinden yapılabilmektedir. Çocuğun özellikle çeşitli mimikleri bulunan fotoğrafları ajanslara gönderilmelidir. Çocuğun oyunculuk yapma hevesi bulunması da oyunculuk için bir şarttır. Bir çocuk sırf anne ve babası istiyor diye oyunculuk yapamaz.

Çocuk psikolojisi oyunculukta oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Çünkü hassas durumda olan çocukların rol ve gerçeği ayırt etme sorunları yaşamaları muhtemeldir. Bu sorunları ortadan kaldırmak veya yaşanmasına fırsat vermemek için çocuğa gerekli eğitimlerin oyunculuk öncesinde verilmesi gerekmektedir. Aileler ajanslara yaptıkları başvuruların cevaplarını bekledikleri zaman dilimini bu eğitimle değerlendirtebilirler.

Fotoğrafları ajans tarafından değerlemeden geçen çocuklar anne ve babaları ile birlikte görüşmelere çağırılmaktadır. Bu görüşmede çocuğun rahat tavırlar sergilemesi çekingenlikten uzak olması ona artı sağlamaktadır. Ajanslarda gerçekleştirilen bu ön görüşmede oyunculuğun işleyişi hakkında ebeveynlere gereken her bilgi verilmektedir. Olumlu sonuç alınan görüşmeler sonrasında çocukların cast ajanslarına kaydı tamamlanmaktadır.

Cast ajanslarında çocuklara yönelik pek çok rol bulunmaktadır. Fakat ajanslar ilk aşama olarak çocukları fotoğraf çekimlerinde kullanmayı tercih etmektedir. Böylece çocuğun kameraya ve spot ışıklarına alışması sağlanmaktadır. Sonraki aşama eğer varsa reklam filmleridir. Son zamanlarda çocuk giyim markaları katalog çekimlerini filmleştirmeyi tercih etmektedir. Bu tip bir iş çocuğun oyunculuğa ısınmasında büyük rol oynamaktadır.

Ajanslarda zaman geçtikçe çocuğun yeteneği ölçütünde roller verilmeye başlanmaktadır. Çocuk oyuncuları kimi zaman okul sıralarında eğlenirken görmek mümkünken kimi zaman en duygusal sahnelerin tam merkezinde görmek de mümkündür. Bu tamamen çocuğun yeteneğine bağlıdır. Ayrıca çocuklu setlerde mutlaka bir çocuk psikoloğu bulunmaktadır. Bu, çocuğun sağlığı açısından gereklidir. Anne ya da babanın en az birinin sette hazır beklemesi de çocuğun güven hissetmesi ve rolünü daha iyi oynamasını sağlamaktadır.