Çocuk Oyuncular Nasıl Projelerde Yer Almalıdır?

Oyunculuk mesleği her yaş grubu tarafından edinilebilecek bir meslektir. Yediden yetmişe her insanın yer alabildiği bu sektörde çocuk oyuncularda bulunmaktadır. Çocuk oyuncular cast ajanslarına velileri tarafından başvuruda bulunabilmektedir. Bu oyuncu adayları da diğer oyuncu adayları gibi birçok projede yer alabilmektedirler.

 

 

Çocuk oyuncular okul saatlerini etkilemeyecek zamanlarda setlerde bulunmaktadırlar. Cast ajansları da sadece belirli zamanlarda deneme çekimi yapmaktadırlar. Hakkı olan eğitim hayatından uzak kalmadan yapabildiği bu meslek sayesinde sektörde yer almaktadırlar. Çocuk oyuncular için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından getirilen düzenlemeler ile çalışma saatleri belirlenmiştir. Bu düzenleme ile de birçok konuda çocuk oyuncular için gerekli koşullar eklenmiştir. Gerekli ortam, yiyecek içecek konusunda ki hassasiyet ve çocuk uzmanının bulunması zorunluluğu yine çocuk oyuncular için gerekli hale gelmiştir. Çocuk insan evresinin en önemli dönüm noktasıdır. Çocuk bu dönemde büyür, algılar ve karakter oluşumunu başlatır. Bu sebeple çocuk oyuncu mesleğinde devam ederken psikolojik ve karakteristik oluşum açısından hiçbir hasara uğramamalıdır. Çocuk oyuncular her kategoride rol alabilmektedir. Ancak bazı onun için zararlı sahnelerde setten uzaklaştırılabilmektedir. Yanında bulunan uzman sayesinde olumsuz örnek oluşturabilecek bu eylemlere maruz kalmamaktadır. Çocuk oyuncular korku filmlerinde, drama filmlerinde, uzun soluklu dizilerde yer aldığından her gerekli psikolojik desteği almaktadır. Ancak korku filmlerinde oynamaları çocuk oyuncular için bazı durumlarda sakıncalı olabilmektedir. Sahnelerin 18 yaş altında ki bir çocuğu etkilemesi demek gelişiminin ve psikolojisinde etkilenmesi demektir. Çocuk oyuncular bu yüzden kendisine uygun olmayan setlerde ve rollerde bulunmamalıdır. Mutlaka çocuk uzmanı tarafından takip edilmelidir. Psikolojisini etkileyecek rollerden rol almamaya yapımcılar, yönetmenler ve senaristler tarafından dikkat edilmelidir.

Çocuk oyuncu adayları cast ajansı tarafından değerlendirilir ve her aşamada oyuncu adayının ailesi bilgilendirilir. Ailesinin onayı olmayan çocuk oyuncu adayı hiçbir projede yer alamamaktadır. Setteki ortam ve sahnelerde ki durumlarda da çocuk uzmanı, çocuk oyuncu adayının yanında bulunmakta ve yol göstermektedir. Bu bağlamda çocuk oyuncu da gelişimine zarar verilmeyecek bir şekilde projelerde yer alabilmektedir.

Kaynak: http://www.castingajanslari.net/cocuk-cast-ajanslari-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/