Mankenlik Ajansına Kayıtlı Olanlar Oyuncu Olabilir Mi?

Mankenlik ajansları ile cast ajans arasında bazı farklılıklar mevcut olsa da ana amaç olarak kişileri proje sahibi müşteriler ile buluşturmaktır. Modellik ajansları taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kendi içlerinde belirledikleri kıstaslara göre değerleme yaparak bu kıstaslara uygun olan kişilerin başvurularını kabul etmektedir.  Cast ajans ise oyunculuk sektöründe her özellikte kişilere ihtiyaç duyulduğu için kişilerin boyunun uzun veya kısa olmasına, kilolu ya da zayıf olmalarına, eğitim durumlarının olup olmadığına ya da yaş aralığına bakmaksızın değerlendirme yapıp herhangi bir engeli bulunmayan kişileri bünyelerine katarlar.  Bu sebepler ile cast ajans başvurusu yaparken kişilerin herhangi bir çekince içerisine girmesine gerek duyulmamalıdır. Cast ajanslar başvuruları değerlendirmeye alırken kişi kataloglarında olmayan özelliklere sahip kişileri tercih etmek ile birlikte fotoğrafları değerlendirmekte olup oyuncu ışığı gördüğü kişileri de bünyelerine katmak isterler. Bunun sebebi ise gelen projelerde yer alması istenen kişilerin özelliklerini sergilemesinin yanı sıra herhangi bir üne sahip olmasa bile başrol oyunculuğu gibi büyük projelere de katılabilecek olmasıdır.

 

Oyuncu olmak isteyen kişilerin atması gereken ilk adım internet üzerinden araştırma sağlayarak kendilerine en uygun cast ajans için başvuru formu doldurmaktır. Başvuru formu doldurduktan sonra kabul edilip edilmemesini bekleyecektir. Ancak başvuru formu doldurmanın da bazı incelikleri mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kişi bilgileri doldurulurken istenen tüm maddelerin doldurulması gerekmektedir.
  • İletişim bilgileri doldurulurken bilgilerin güncel olmasına özen gösterilmelidir.
  • İletişim bilgilerinin ulaşılabilir olmasına dikkat edilmelidir.
  • Başvuru formuna eklenecek olan fotoğraflarının yakın zamanlı olarak çekilmiş olmasına dikkat etmelidirler.
  • Başvuru formuna eklenecek olan fotoğrafları site formatına uygun uzantılara sahip olmalıdır.
  • Başvuru formuna eklenecek olan fotoğraflar için yüzlerinin net görünüme sahip olması ve şapka, gözlük gibi aksesuarlar ile netliğin bozulmamış olması önemlidir.

Bu koşullara dikkat edildikten sonra başvuru yapma işlemlerini tamamlayarak ilk adımlarını tamamlamış olurlar. Manken olup oyunculuk yapmak isteyen kişiler öncelikle anlaşmalı oldukları mankenlik ajansı ile olan anlaşmaları sebebi ile ajanslarına danışmalı daha sonrasında cast ajans başvurusu sağlamalıdır.