Oyuncu Koçluğu ve Cast Ajanslar Arasındaki İlişki

Oyunculuk günümüzde en popüler mesleklerden biri oldu. Bir zamanlar insanlar doktorluk, öğretmenlik mesleğine ilgi duyarken medya sektörünün hızla gelişmesi sebebiyle bu mesleklerin yerini oyunculuk ve modellik gibi meslekler aldı. Geçmişte televizyonda çok az televizyon kanalı mevcuttu. Bu nedenle de dizi ve sinema sektörü gelişmemişti. Haliyle oyunculara duyulan ihtiyaç çok fazla değildi. Günümüzde ise çok fazla televizyon kanalının bulunmasının yanında internet dizileri de mevcuttur. Bunun dışında sinema sektörü de oldukça üretim yapan bir sektör. Gelişen teknolojiyle birlikte canlılık kazanan medya sektörü çok sayıda oyuncuya ihtiyaç duyuyor. İhtiyaç duyulan oyuncu sayısını karşılayan sektörlerden bir tanesi de cast ajanslardır.

Oyunculuk yeteneğine sahip insanlar ünlü oyunculuk ajanslarına internet üzerinden online başvuru yaparak oyuncu olma şansı yakalıyorlar. Cast ajanslar her yaş grubundan insanın oyuncu olmasına olanak sağlıyor. Cast ajanslar bünyelerine aldıkları oyuncuları çok sayıda  işe yönlendirdikleri gibi  adaylara birçok imkan da sunuyor. Bunlardan bir tanesi oyuncu adaylarına oyuncu koçlarıyla çalışmalarını söylemesi ve gereken zamanlarda oyuncu koçlarına yönlendirmeleri kendilerinin yapmaları.  Oyuncu koçları oyunculara çok fazla katkı sağlamaktadır.  Oyuncu adaylarının sektörde tanınması için oyuncu koçları oldukça önemlidir. Oyuncu koçları film ya da dizi çekimlerinde de oyuncuların yanında bulunarak onlara destek olurlar. Oyuncu koçları oyunculuk alanında bilgi sahibi oldukları için oyunculara oyunculuk alanında da yol gösterirler. Cast ajansları bünyelerinde çalıştırdıkları oyuncu adaylarını meslekte başarılı olduklarını düşündükleri oyuncu koçlarına yönlendirirler bunun nedeni bünyelerinde bulunan oyuncu adaylarının meslekte ilerlemelerini sağlamaktır.

Oyuncu koçları oyuncuya rolünü yaparken de yardımcı olur. Rol yapmakta zorlanmaları esnasında oyuncu koçları devreye girerek oyuncu adayına yapacağı rolü nasıl daha iyi oynayacağını gösterir. Oyuncu koçları sahne stresi yaşayan oyuncu adaylarının rahatlamasına da yardımcı olurlar. Oyuncu koçları belli bir ücret karşılığında çalışırlar. Dolayısıyla oyuncu koçları oyunculara özel ilgi alaka da gösterirler. Oyunculuk konusunda gereken yeterliliğin kazandırılması konusunda oyuncu koçları oldukça faydalıdırlar. İyi bir oyuncu koçuyla çalışmak oyuncu adayı açısından oldukça yararlı ve iyi olacaktır.

 

Kaynak: http://dizioyuncuajansi.com/cast-ajanslarinin-oyunculuk-egitimleri/