Güvenilir Cast Ajanslarında Olması Gereken Özellikler

Televizyon sektöründe görülen aşırı gelişme bu sektörün sağlayıcılarının gelişmesini de sağlamıştır. Televizyonlarda boy gösteren oyuncuların büyük bir kısmı bulundukları yere cast ajansları tarafından getirilmiştir. Bir cast ajanslı ile çalışmak bu açıdan oyuncular için çok önemlidir. Fakat sektör gelişimine paralel olarak artan cast ajans sayısı oyuncuların bir seçim problemi yaşamalarına neden olmaktadır. Cast ajansı seçimlerinde en önemli unsurlardan biri ajansın güvenilir olmasıdır.

Güvenilir cast ajansları belli başlı özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Güvenilir bir cast ajansı seçerken ajansın referanslarının araştırılması gerekmektedir. Çünkü güvenilirliğinde sıkıntı olan cast ajasnlarının referans sıkıntısı da yaşadıkları bilinmektedir. Ayrıca ajansların internet sayfaları da onların bir nevi güvenilirlik aynalarıdır. Bu işi insanları dolandırmak için yapan cast ajansların internet sayfalarının da bir hayli özensiz olduğu bilinmektedir. Kötü bir ara yüze sahip ve eksik bilgileri bulunan internet sayfaları bulunan cast ajanslarına karşı şüphe ile yaklaşılmalıdır.

Güvenilir cast ajansının en önemli özelliklerinden biri, ajansların oyunculara olan ilgisidir. Cast ajansları oyuncularının haklarını korumak zorundadır. Ayrıca güvenilir cast ajansları oyuncularına yer alacakları projeye dair çeşitli tüyolar ve taktikler vermektedir. Bu sebepten ötürü güvenilir ajanslarda yer almak oyuncuların da yararına olan bir iştir. İşlerini profesyonel olarak yürüten cast ajansları oyuncuları ile sözleşme imzalamaktadır. Attıkları her adımı hukuki bir güvenceye dayandıran cast ajansları güvenilir cast ajansları arasında yer almaktadır. Ayrıca henüz deneme aşamasında olan oyuncalarına ücretlerinin zamanında ve eksiksiz olarak verilmesi de cast ajanslarının güvenilirlikleri ile alakalıdır.

Bir cast ajansın seçiminden önce o ajansın daha önceki işlerine de bakmak gerekmektedir. Cast ajansından dizi filmlere oyuncu gönderilmişse ajansların güvenilirlik derecesi bir kat daha artmaktadır. Ayrıca oyuncuların güvenilir cast ajanslarının onlardan her durumda ücret talep etmediklerini de bilmeleri gerekmektedir. Sürekli oyuncularından ücret talep eden ve onları oyalayan cast ajanslarının amaçları büyük ihtimalle insanları dolandırmaktadır. Bu sebepten ötürü dolandırıcılık amacı ile yola çıkmış ajanslara cast ajansı adı ile hitap etmek de oldukça yanlış bir söylemdir.