Reklam Sektöründe Cast Ajansı Faaliyetleri ve Önemi

Son yıllarda hizmet faaliyetleri oldukça artmış olan cast ajansları televizyon, sinema ve moda dünyasında birçok yapımcıya ve tasarımcıya, oyuncu, manken ya da model tedarik etmekte ve işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Sadece yapım şirketleri değil oyuncu, manken ya da model adayları için de tercih edilmekte olan en kolay ünlü olma yöntemidir. Casting ajanslarına internet sitesinden başvuru yapılarak kolayca üye olunabilmekte ve ünlü olma yolunda kariyer edinilebilmektedir.

Cast oyuncu ajansları, sadece dizi ve filmlere değil reklam filmlerine de oyuncu sağlamaktadır. Bu sayede reklam oyunculuğu yapacak aday için de fırsat konusu haline gelmektedir. Reklam oyunculuğu yapacak aday, ilk olarak kendini bir reklamda göstermesi tanınması açısından fayda sağlamaktadır. Bu nedenle cast ajanslarında reklam oyunculuğunun yeri oldukça büyük bir önem kaplamaktadır. Reklam yapımcıları cast ajanslarından tanıtacakları ürünün özelliklerine göre ve yapılacak reklam filminin konusuna göre başarılı olabilecek reklam oyuncu adaylarını yönlendirmeleri için istekte bulunurlar. Bu istekler doğrultusunda cast ajansı reklam yapımcısına oyuncuyu tanıtan kısa bir film ya da sunu şeklinde oyuncu adayını yapımcıya tanıtmaktadır. Sonrasında reklam yapımcısı bu reklam oyuncusu adayını değerlendirmeye alarak oyuncu adayının seçimini yapmaktadır. Böylece hem hızlı hem de kolaylıkla oyuncusunu bulan yapım şirketi, oyuncu bulma konusunda bütün işi cast ajanslarına bırakmaktadır. Buradaki bir diğer konu ise, kariyeri boyunca ünlü bir oyuncu olmak isteyen bu aday, ilk olarak kendini bir reklam filminde gösterecek, sonrasında ise keşfedilme şansı yakalayarak büyük projelerde de yer alabilecektir.

Bunun yanı sıra reklam sektöründe cast ajansları, fuar hostesleri ve modeller de yetiştirmektedir. Bu şekilde yetiştirdikleri adayların tanıtımını yaparak yapımcılara ve tasarımcılara sunmaktadır. Tasarımcılar ve yapımcılar da seçimler yaparak bu kişilerden faydalanmaktadır. Fuarlarda, defilelerde, fotoğraf çekimlerinde ve benzeri birçok yerde bu adaylar kullanılmakta ve ürün tanıtımlarını yapmaktadır.

Cast ajansları, yapım şirketleri ve oyuncular arasında adeta bir köprü görevi de görmektedir. Bu nedenle de cast ajanslarının reklam sektöründe yeri oldukça büyük bir önem kaplamaktadır.

 

Kaynak: http://www.ajansbiri.com/ajanslarin-reklam-turundeki-projelerdeki-faaliyetleri/