Cast Ajanslarına Başvuruda İl Sınırlaması Var Mıdır?

İnsanların yaptıkları meslekler pek çok alana dağılmış durumdadır. Bu dağılımın yoğunluğunu ise mesleğe olan ihtiyaç ve dönem şartları oluşturmaktadır. Günümüzde medya sektörünün bir parçası olan oyunculuğu karşı giderek artan bir talep bulunmaktadır. Sektörün sürekli kendini geliştirip yeni iş alanları yaratması ise talebin daha da artacağının bir göstergesidir.

Oyunculuk geçmişte olduğu gibi şansla da ilgilidir. Yetenekli oyuncu adayları şanslarının da el vermesi sayesinde iyi rollerde iş bulabilmektedir. Fakat rolü kaptıktan sonra onu devam ettirebilmek şansla değil çalışmakla birlikte gelmektedir. Oyuncu olma hayalleri kuran bireylerin mutlaka bir cast ajansına kayıt yaptırması tavsiye edilmektedir. Cast ajans başvurularında  ajansın güvenilir ve başarısını kanıtlamış bir ajans olması ise oyuncu adayını bir adım öne çıkaracaktır. Yakın geçmişe bakıldığında cast ajanslarının sayısının bir elin parmaklarını geçmediği görülecektir. Fakat sektöre artan talep, oyuncu ihtiyacını karşılamak için ajansların da artmasına neden olmuştur.

Artan talep sonrasında ajanslar oyuncu adaylarına daha rahat ulaşabilmek için teknolojiden faydalanmışlardır. Artık eski Yeşilçam filmlerine dahi konu olan şöhret olmak için İstanbul’a gitmek durumu günümüzde neredeyse kalmamıştır. Oyuncu adayları hangi ilde yaşıyor olursa olsun online işlemler sayesinde ajans kayıtlarını yaptırabilmektedir. Hatta sanal ortamda yürütülen casting ajanslarında kendi profillerini oluşturma şansları da bulunmaktadır. Oyuncu adayı, başvurusu veya profili yetkili merciler tarafından incelendikten sonra eğer ki olumlu bir dönüş alırsa vilayet değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu il ise genel olarak projenin hayata geçeceği il olacaktır.

Cast ajansları, oyuncu adaylarının mesleklere ilk adımları olarak boy göstermektedir. Bu sebepten ötürü bireylerin ajanslara olan başvurularında ince eleyip sık dokumaları gerekmektedir. Güvenilir bir ajansa kabul edilmek, oyuncu adaylarının kariyerlerinde pozitif etkiler doğuracaktır ve daha çok tecrübe kazanmasını sağlayacaktır. Cast ajans başvurularında il şartı göz etmemektedir. Fakat kişiler belli rolleri üstlendikleri takdirde taşınmak zorunda kalacaktır. Eğer ki oyuncu adayının seyahat engeli bulunuyorsa, mesleği icra etmesi zaman zaman zorluklar yaşamasına neden olacaktır. Kişiler bu zorluğu yaşamamak için engelleri ortadan kaldırmak zorundadır.